Niepełnosprawność i 'Nadzieja'. Rozmowa z Krystyną Zgrajek

"Najważniejszym celem (...) jest integracja niepełnosprawnych, Chcemy pokazać ludziom, że nasze dzieci mimo   kalectwa są uśmiechnięte- choć nieśmiałe, potrafią się cieszyć życiem i tym co życie im daje w darze"; "problem niepełnosprawności nie jest już tematem wstydliwym - niepełnosprawność naszych dzieci i osób dorosłych nie powinna stanowić żadnych barier"...

Głęboka i wzruszająca rozmowa z panią prezes Stowarzyszenia Nadzieja,
Krystyną Zgrajek

 

 

 

W sobotę 11 maja odbył się jak zwykle barwny i ciekawy piknik Stowarzyszenia Nadzieja. Czy Może Pani opowiedzieć więcej o tej corocznej imprezie?

 

Piknik Integracyjny w Łazienkach pod nazwą „Bądźmy Razem” został zorganizowany po raz pierwszy trzy lata temu, to już trzecia taka Integracja  niepełnosprawnych, przy okazji której możemy zbierać środki na działalność Statutową, a i dzieci świetnie się bawią odrywając się od codzienności.

 

Rehabilitacja , leczenie i opieka nad osobami niepełnosprawnymi jest bardzo kosztowna, dlatego nasze Małe regionalne  Stowarzyszenie  dąży do polepszenia sytuacji rodzin borykających się z tym problemem.

 

Najważniejszym celem naszego pikniku jest integracja niepełnosprawnych,

Chcemy pokazać ludziom, że nasze dzieci mimo kalectwa są uśmiechnięte- choć nieśmiałe, potrafią się cieszyć życiem i tym co życie im daje w darze.

 

Serdecznie chciałam podziękować osobom zaangażowanym w organizację i realizację Pikniku.

Wspaniałym Nauczycielkom ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wlkp. w Pniewach za prowadzenie całego spotkania i  zawodów , Harcerzom drużyny  im. Bolesława Chrobrego w Pniewach  i Wolontariuszom z Gimnazjum im. Księdza Mariana Maciejewskiego w Pniewach, panu Paszke i pani Aleksandrze Biedziak,  pani Kasi z Pensjonatu dla koni - Krzywa Stajnia w Lubosinku, pracownikom Urzędu Miejskiego w Pniewach, Marcinowi z Pizzerii w Łazienkach  oraz członkom – Rodzicom dzieci Niepełnosprawnych naszego Stowarzyszenia, którzy mając inne obowiązki dzielnie pomagali przy pracach, oraz Samym dzieciom niepełno-sprawnym za przystąpienie do zabawy, to przecież oni byli odbiorcami naszego poświęcenia.   

 

 

Czy może Pani krótko podsumować ostatni czas w życiu Stowarzyszenia (kilka miesięcy, rok…).

 

Członkowie Zarządu Stowarzyszenia dokładają wszelkich starań, aby utrzymać status OPP. Przy udziale środków pieniężnych pozyskanych z 1% darowizn oraz dotacji organizujemy rehabilitację dla niepełnosprawnych, która jest niezbędnym elementem życia osoby chorej,  bierzemy udział w spotkaniach z wolontariuszami  w Gimnazjum, wyjazdach grupowych do innych stowarzyszeń, w igrzyskach sportowych dla niepełnosprawnych, organizowane są wyjazdy na basen w okresie letnim od czerwca do września, i na hipoterapię od maja do września, w okresie przedświątecznym pod koniec roku trwały przygotowania do Jarmarku Bożonarodzeniowego, a na zakończenie roku mieliśmy spotkanie gwiazdkowe.

 

 

Ile Nadzieja liczy członków?

Co jednoczy członków Stowarzyszenia i ilu ich dokładnie jest?

 

Na dzień dzisiejszy „Nadzieja” liczy 34 członków, a 37 podopiecznych, jesteśmy małym Stowarzyszeniem , wszyscy się znamy a nasze dzieci nie są numerkami statystycznymi, jak bywa w wielkich organizacjach,.

Wspólne spotkania, wyjazdy integracyjne, wymiana doświadczeń i informacji z własnego życia, dzielenie się  problemami, oraz wzajemne wspieranie się, niektórzy rodzice mają za sobą wieloletnie doświadczenie, dlatego mogą służyć radą innym.  Dobrze jest mieć kogoś znajomego z  kim można porozmawiać.

 

Skąd bierzecie Państwo fundusze na działalność?

 

Ponieważ jesteśmy Stowarzyszeniem posiadającym status Organizacji Pożytku Publicznego, na działalność otrzymujemy pieniądze głównie z 1% od podatku dochodowego osób fizycznych, z darowizn zakładów Pracy z naszej Gminy i miast ościennych, oraz piszemy wnioski o dotacje.

 

Co chciałaby Pani przekazać mieszkańcom Pniew za pośrednictwem naszej strony? (chodzi mi o jakieś przesłanie)

 

Cieszę się że coraz częściej organizowane są różnego rodzaju spotkania z wolontariuszami, para-olimpiady, rekreacje pod kątem właśnie takich osób, cieszy nas Rodziców, że problem niepełnosrawnośći nie jest już tematem wstydliwym -  niepełnosprawność naszych dzieci i osób dorosłych nie powinna stanowić żadnych barier. Serce rośnie na widok tak wielu ludzi zaangażowanych bezinteresownie w organizowanie imprez dla niepełnosprawnych. Wszystkim osobom  zgromadzonym  podczas naszego Pikniku Integracyjnego bardzo dziękuję za wsparcie dla naszego Stowarzyszenia, do którego należą osoby z najbliższego środowiska, z naszej Gminy

 

Mottem naszego Stowarzyszenia to słowa znanego polskiego poety i dramatopisarza Adama Mickiewicza: "Miej serce i patrzaj w serce"

 

Na zakończenie naszej rozmowy chciałam podziękować „Wszystkim Sponsorom”, bez wymieniania nazwisk dzięki którym ten festyn był bardziej atrakcyjny.

 

Dziękuję za rozmowę

Prezes Stowarzyszenia   Krystyna Zgrajek

 

 

 

 

 

Plakat zrobiony przez nauczycieli szkoły podstawowej, z malowanych rąk naszych podopiecznych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opis zdjęć z naszymi dziećmi

 

zdjęcie pierwsze  Maksymilian  brat niepełnosprawnego Mateusza Zachciał z Karmina  z wolontariuszem

trzecie zdjęcie Jarek Przewoźny z wolonariuszką

czwarte Olek Napierała z wolontariuszka

piąte Mateusz Zachciał

siódme Beata Ćwiertnia

ósme  Olek Napierała

 

Zdjęcia pod linkiem: http://naszepniewy.com.pl/index/wiadomosc/wolontariusze-z-gimnazjum-dla-podopiecznych

Zdjęcia autorstwa Zuzanny Szustakiewicz

 

Więcej...
Pniewy
+10°Creklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyreklama naszepniewyAGENCJA@MICHALOWSKI.COM.PL   EWELINA@NASZEPNIEWY.COM.PL Tel: 61 29 10 644 , kom: 662 225 790

Wpis do Rejestru Dzienników i Czasopism Sądu Okręgowego w Poznaniu pod numerem RPR 2978
Redakcja nie ponosi odpowiedzialnści za treść zamieszczanych ogłoszeń, plakatów i reklam

INFORMACJA O COOKIES